Główna
Lekcje
O nas
Ciekawostki
Galeria
Hydepark
Subskrybcja
Linki
Kontakt
 
     
 

 

 

Tango w Bolonii X-XII 2004 
Strona główna

    
Bolonia
  jest stolicą regionu Emilia Romagna, bogata w zabytkowe budowle, z charakterystycznymi portykami w centrum miasta. Tu właśnie założono w XI wieku najstarszy Uniwersytet w Europie; kolejną atrakcją są dwie krzywe wieże Torri degli Asinelli i della Gorisendo pochodzące z XII wieku. Sercem miasta jest plac Piazza Maggiore ze słynną fontanną Neptuna, średniowiecznymi budowlami oraz gotycką katedrą - Duomo S. Petronio z XIV wieku.

Piazza Maggiore
Torri degli Asinelli
i della Gorisendo
Piazza D. Mercanzia

   

   Szkoły tanga

W Boloni istnieje kilka szkół tanga. Najbardziej znaną jest istniejąca od 1990 roku La Milonga, w której uczą Tobias Bert i Annalisa di Luzio. Szkoła ta uczy na 5 poziomach ale oczywiście nie wszystkie poziomy były dostępne. My trafiliśmy na poziom średniozaawansowany 1 a potem na zaawansowany 1 (tylko z nazwy). Szkoła uczy w stylu tango salon ale od samego początku jest to taniec w bliskim trzymaniu. Opraktykowaną metodą szkoły na zbliżenie partnerów jest umieszczenie między nimi 50€ (z portfela partnera). W przypadku wypadnięcia banknoty te mogą stanowić dodatkowy, nieopodatkowany profit prowadzących. W ostateczności wsadza się kartkę papieru.
Zajęcia w tej szkole uświadomiły nam, że regularnych lekcji nie są w stanie zastąpić liczne warsztaty zwłaszcza u różnych nauczycieli. Może i tempo nauki jest dużo wolniejsze ale w ten sposób można nabyć trwałe podstawy tanga.

 
La Milonga
Studio 80
via S. Donato 101

www.lamilonga.it
koszt lekcji 10 €
 
 my, Annalisa i Matteo
 lekcja dla początkujących


   Milongi
Tango w Bolonii można tańczyć codziennie. Najbardziej popularną jest sobotnia milonga w Tango Club Ala Azzurra, organizowana przez szkołę La Milonga. Mimo dużej przestrzeni do tańca na milondze zawsze jest tłoczno, dla partnerów nienawykłych do poruszania się w rozpędzonym tłumie pozostaje dreptanie w oku cyklonu lub podziwianie tańczących z w miarę bezpiecznego miejsca przy stoliku. A jest co podziwiać. Większość par na milondze tańczy tango 3-5 lat, początkujący tańczą na praktice przed milongą po czym są wypierani z parkietu przez tańczących lepiej. Tańczy się w stylu salon, przede wszystkim w bliskim trzymaniu. Dopełnieniem obrazu są panie w pięknych kreacjach.
Proszenie partnera przez partnerkę nawet nieznajomego jest tutaj zupełnie normalne. Oczywiście dla mniej śmiałych partnerek zawsze pozostaje proszenie wzrokiem. A jest kogo prosić - na milondze jest mniej więcej tyle samo panów co i pań. Nie wiedzieliśmy natomiast żadnej pani w roli prowadzącej.
Muzyka leci w systemie tand poprzedzielanych kortinami, w większości klasyczne tanga. Parkietu niestety nie ma, są za to płytki.
Na milongi w tygodniu nie chodziliśmy z braku czasu na ich odsypianie (praca); szczegółowe informacje o milongach i wydarzeniach są dostępne w j. włoskim na stronie www.tangobologna.it

 

 
Tango Club Ala Azzurra
Via della Birra 21
Uscita tangenziale 4

sobota
praktika 22.00 - 23.00
milonga 23.00 - 3.30
wstęp 8 € z konsumpcją


galeria
 

 

 

 

   Pokazy i koncerty
W lipcu co roku jest organizowany parodniowy Międzynarodowy Festiwal Tanga Argentyńskiego. Poza tym, stosunkowo często milongi uświetniają pokazy par oraz muzyka na żywo. W trakcie naszego 2 miesięcznego pobytu zobaczyliśmy 3 wspaniałe pokazy: Argentyńczyków Demiana Garcia z Caroliną Bonaventura, Argentyńczyka Gerarda Quiroz z Robertą Coen oraz włoską parę Patricia Hilliges z Matteo Panero.
Dzięki lekcji i występowi Gerarda Quiroz (tańczącego tango od 35 lat) zobaczyliśmy i trochę poznaliśmy styl milonguero i nie jest to po prostu tańczenie w bliskim trzymaniu jak dotychczas uważaliśmy. Na marginesie dodam, że nie mieliśmy zbyt dużo szczęścia - lekcja była prowadzona głównie w języku hiszpańskim, który jest dla nas w pełni językiem obcym :(

     
Demian Garcia & Carolina Bonaventura
 
Patricia Hilliges & Matteo Panero

 

Gerardo Quiroz "El Negro" & Roberta Coen

 

   Sklep z akcesoriami do tańca

Attila creazioni

Via Guerrini 23/b
www.attilacreazioni.it


Wybór butów do tanga jest dość duży a ceny bardziej przystępne niż w Berlinie (kosztują ok. 80 €). Niestety kreacji tangowych praktycznie nie ma. Sklep oferuje też sprzedaż wysyłkową przez Internet.
 
 

   Uwaga!
W lipcu i sierpniu Włosi mają przerwę wakacyjną w związku z czym wszystkie szkoły tanga oraz większość milong jest nieczynna. W tym okresie pozostaje jedynie wybrać się do Włoch na jeden z licznie organizowanych tam festiwali tanga.